Blog:

Wandelfilm ‘The North’

door Marco Derksen op 2 augustus 2025

Nadat we afgelopen week de film The Salt Path (2024) hebben gekeken, zagen we vandaag The North (2025). Een prachtige wandelfilm over vriendschap, de ruige natuur van Schotland en wat stilte met je kan doen. Wat mij betreft een absolute aanrader.

Een korte samenvatting en persoonlijke reflectie:

The North is een speelfilm van de Nederlandse regisseur en scenarist Bart Schrijver (Tuesday Studio). De film volgt twee voormalige huisgenoten, inmiddels in de dertig: Chris uit Nederland (Bart Harder) en Lluis uit Spanje (Carles Pulido). Samen maken ze een tocht van zeshonderd kilometer door de Schotse Hooglanden. In achtentwintig dagen wandelen ze via de West Highland Way en de Cape Wrath Trail, in de hoop hun verwaterde vriendschap nieuw leven in te blazen. Wat begint als een gezamenlijk avontuur in de natuur, ontvouwt zich langzaam tot een introspectieve reis vol spanningen, stiltes en onuitgesproken vragen over leven, werk, vriendschap en zelfinzicht.

De film speelt zich volledig af in de Schotse Hooglanden. Uitgestrekte landschappen, mistige valleien en het voortdurende geluid van wind en regen creëren een sfeer waarin de personages op zichzelf worden teruggeworpen. De dialogen zijn schaars en vaak terloops. Veel blijft onuitgesproken; de film vraagt van de kijker om betekenis te halen uit wat juist níét wordt gezegd.

Chris en Lluis hebben elk hun eigen verwachtingen van de tocht. Chris worstelt met werkverplichtingen en toekomstvragen, terwijl Lluis zich afzet tegen technologische afhankelijkheid en zoekt naar een diepere verbinding met de natuur. De spanningen tussen hen ontstaan niet door grote confrontaties, maar door kleine ergernissen en teleurstellingen die nauwelijks uitgesproken worden.

Bekende acteurs ontbreken, wat bijdraagt aan de geloofwaardigheid van het verhaal. De opnames zijn gemaakt met een kleine crew, die net als de personages te voet de volledige route heeft afgelegd. Deze werkwijze, door Bart Schrijver zelf omschreven als ‘outdoor cinema’.

Ondanks het gebrek aan dramatische wendingen wist The North bij mij een gevoelige snaar te raken. De film suggereert dat wandelen niet per se leidt tot heling of inzicht, maar juist tot twijfel en verwarring. In plaats van duidelijke antwoorden toont de film hoe moeilijk het is werkelijk stil te staan bij wat er toe doet.

The Guardian noemde The North het “the ultimate hiking film”, terwijl Nederlandse recensenten in onder andere NRC en de Volkskrant vooral de stilistische vrijheid, het gebruik van de natuur als verteller en de subtiele karakterontwikkeling prezen. In Trouw klonk ook lichte kritiek: de tegenstelling tussen de hoofdpersonages zou te weinig uitgewerkt zijn.

Ik vond het een prachtige film. Geen spektakel, geen concrete antwoorden, maar vooral ruimte voor reflectie en eigen interpretatie. Het is een trage film waarin weinig gebeurt, maar juist dat sprak me aan. Het dwong me te vertragen en deed me denken aan de lange, soms moeizame wandelingen die ik zelf heb gemaakt. Als je niets met wandelen of natuur hebt, kan deze film eindeloos aanvoelen. Maar als je bereid bent mee te bewegen met het ritme van het verhaal, dan is het een meditatieve ervaring. Als ik moet kiezen tussen The Salt Path en The North, dan ga ik zonder twijfel voor die laatste.

The North is nu te zien in Nederlandse filmtheathers en is daarom tot 7 augustus niet te koop op Tuesday Film. Bekijk intussen alvast de making of The North (zonder spoilers), of Human Nature, de andere film van Tuesday Film.

The North werd zonder steun van het Filmfonds gemaakt door een crew van zes mensen die zelf de helft van de 600 kilometer lange route door Schotland liepen, met camera’s, tenten en 25 kilo bepakking op de rug. Regisseur Bart Schrijver werkte volgens zijn eigen principe van ‘outdoor cinema’: een film maak je niet over een tocht, maar tijdens de tocht. Het script ontstond gaandeweg, aangepast aan wat er onderweg gebeurde. De film werd gerealiseerd met een budget van 75.000 euro, gefinancierd via crowdfunding, sponsors en een lening. Ter vergelijking, het budget voor het maken van de film The Salt Path wordt door betrouwbare bronnen geschat op minder dan $10 miljoen. Dankzij de groeiende aandacht in de media én het publiekssucces in de bioscopen, zou The North zomaar kunnen uitgroeien tot een cultfilm.

Recencies

Interviews

1 reactie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Laatste blogs

Bekijk alle blogs (1271)
Contact